Antibiyotik Nedir ?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

  • Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez.
  • Antibiyotik ateş düşürmez, sadece uygun doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.
  • Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır. Antibiyotik alımı gerekmez.
  • Antibiyotik, sizin grip ve soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olmaz.
  • Antibiyotik ağrıyı dindirmez, burun akıntısını, öksürüğü hafifletmez.
  • Her antibiyotik her hastalıkta kullanılmaz.

Antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir. Bakteri türlerine özgü üretilirler. Ancak biz soğuk algınlığı , grip gibi virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotik alırsak bakteriler direnç kazanır ve bu durumda antibiyotiğin kullanılması gerektiğinde antibiyotik etki gösteremez.

Avrupa’da 18 Kasım “Antibiyotik farkındalık günü” ilan edilmiştir. Çünkü antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ilerde oluşabilecek basit hastalıkları bile atlatamayacağımızı gösteriyor. Antibiyotikler, menenjit, zatürree ve sepsis gibi ciddi bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için esastır, ancak sıklıkla kendi başlarına iyileşebilecek öksürük, kulak ağrısı ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Antibiyotik almak, içinizde yaşayan zararlı bakterileri dirençli olmaya teşvik eder. Bu, gerçekten ihtiyacınız olduğunda antibiyotiklerin çalışmayacağını gösterir. İngiltere’de her yıl en az 5.000 ölüme neden olduğu tahmin edilmektedir, çünkü antibiyotikler bazı enfeksiyonlar için artık işe yaramaz ve bu rakamın 30 yıldan uzun bir süre içinde antibiyotik direncinin kanser ve diyabetin kombine edildiğinden daha fazla insanı öldüreceğini tahmin ediyor uzmalar.

TÜRKİYE OECD ÜLKELERİ ARASINDA BİRİNCİ SIRADA

Prof.Dr. Alpay Azap, Türkiye’nin dünyada en çok antibiyotik kullanan ülkelerden biri olduğunu belirterek “OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre her 1000 kişi başına günde kullanılan antibiyotik dozu ülkemizde 42.2 iken bize en yakın ülke olan Yunanistan’da 32.2, Slovakya ve Polonya’da 23.6. Dünya Sağlık Örgütünün 2014 yılında yaptığı bir başka çalışmada da her 1000 kişi başına günde kullanılan antibiyotik dozu ülkemizde 40.4, Özbekistan’da 10.8, Azerbaycan’da 8.5.” diye konuştu.

University College London Hastanelerindeki TV ve bulaşıcı hastalıklar doktoru Dr. Chris Van Tulleken, şöyle diyor:

“Bulaşıcı hastalıklar doktoru olarak, ilk elden antibiyotikler işe yaramazsa ne olacağını görüyorum ve korkutucu. Antibiyotikler sadece ciddi bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için hayati değildir, kemoterapi gibi diğer tedavilere yardımcı olmaları gerekir. Antibiyotik direnci her birimizi etkileyecek bir sorundur, bu yüzden hepimizin oynayacağı bir rol vardır. Genel pratisyen hekimler olarak, tüm hastalıklarını iyileştireceklerini düşünen hastalar tarafından antibiyotik reçete etmemiz istenmektedir. Gerçek şu ki, antibiyotiklere her zaman ihtiyaç duyulmaz, bu yüzden doktorunuz veya hemşireniz tarafından reçete edilmesini beklememelisiniz. Her zaman onların tavsiyelerine uyun ve eczacınızın belirtilerinize veya ağrılarınıza yardımcı olmak için ilaçlar önerebileceğini unutmayın.”

 #KeepAntibioticsWorking etiketiyle dünyada antibiyotiğe karşı yapılan çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.