Düşüncede Minimalizm

Birçok tanımı yapılmış ve günümüzde popüler bir kavram olan minimalizm “Az eşya ile daha anlamlı yaşanabileceğini” öğretmeye çalışıyor .Şimdi minimalizme başlarken önce zihnimizi bir temizleyelim.

Piyangodan büyük ikramiye kazandığınızı, hayatınızı paylaştığınız kişi ile uyum içinde olduğunuzu, bütün borçlarınızı kapattığınızı, hayalinizdeki o eve taşındığınızı ve çalışmaya ihtiyaç duymadığınızı hayal edin…

Ertesi sabah bir buçuk aylık ömrünüzün kaldığını öğrendiğinizi düşünün. Sizce çıkan büyük ikramiyenin ya da hayalinizdeki o evin bir anlamı kalmış mıdır?

Tekrar Piyangodan büyük ikramiye kazandığınızı , bütün borçlarınızı kapattığınızı, hayalinizdeki o eve taşındığınızı ve çalışmaya ihtiyaç duymadığınızı hayal edin…Ertesi sabah partnerinizin sizi terk ettiğini düşünün…

Sizce hayallerinizi yalnız yaşamanın bir anlamı kalmış mıdır?

Yine Piyangodan büyük ikramiye kazandığınızı, hayatınızı paylaştığınız kişi ile uyum içinde olduğunuzu, bütün borçlarınızı kapattığınızı, hayalinizdeki eve taşındığınızı ve çalışmaya ihtiyaç duymadığınızı hayal edin ve ertesi sabah uyandığınızda içinizden bir şey yapmak istemediğiniz düşüncesi geçiyor, yataktan kalkmak istemiyorsunuz , herhangi bir hobinizi yapmak istemiyorsunuz, gezmek istemiyorsunuz… Sizce çıkan o büyük ikramiyenin ve hayalinizdeki o evin tutkularınız olmadan bir anlamı kalmış mıdır?

Piyangodan büyük ikramiye kazandığınızı, hayatınızı paylaştığınız kişi ile uyum içinde olduğunuzu, bütün borçlarınızı kapattığınızı, hayalinizdeki o ve taşındığınızı ve çalışmaya ihtiyaç duymadığınızı hayal edin… Hayatınızın belli bir monotonluğa büründüğünü düşünün herhangi birine bir katkınız olmadan, birinin hayatına dokunmadan, birinin hayatında ufacık bile olsa bir şey değiştirmeden yaşayabilir misiniz?

Piyangodan büyük ikramiye kazandığınızı, hayatınızı paylaştığınız kişi ile uyum içinde olduğunuzu, bütün borçlarınızı kapattığınızı, hayalinizdeki o eve taşındığınızı ve çalışmaya ihtiyaç duymadığınızı hayal edin…İstediğiniz yere istediğiniz zaman seyahat edebiliyorsunuz, istediğinizi giyebiliyorsunuz, tam hayal ettiğiniz o hayatı yaşıyorsunuz ama kendinizi geliştirmeden aynı şeyleri tekrar ettiğinizi düşünün. İstediğiniz kadar hayal kurduğunuz hayatın içinde olsanız da gelişim olmadan yine monotonluğa sürüklenirsiniz…

Önceliklerinizi belirlemelisiniz. Sizin için nelerin değerli olduğuna karar vermelisiniz. Sağlık, ilişkiler, tutkular, katkı ve gelişim. Bunlar olmadan hayal ettiğiniz o hayatta mutlu olabilecek misiniz?

Joshua ve Ryan’a teşekkürler…
@theminimalist hesabından ve “Minimalizm” kitabından alıntılar yapılmıştır.

1 comment

Leave a comment

Your email address will not be published.