Grip miyim, depresonda mı?

Depresyon, çeşitli şikayetlerle kendini gösterebilen zihinsel bir hastalıktır. Majör depresyon belirtileri, kalıcı depresif ruh hali, dürtü ve düşünmenin engellenmesi, ilgi kaybı ve uykusuzluktan iştah bozukluğuna kadar ağrıya kadar değişen birçok belirtileri kendi içinde tutar.

Depresyon, Latince deprimere bir olan “iç karartıcı” anlamına gelen, ruhsal bozukluktur. Depresyon içinde olan hasta, genellikle sevinç ve zevk, benlik saygısı, performans, empati ve hayata ilgisini kaybeder. Hastalar olumsuz bir temel ruh halinden muzdariptirler, yani kendilerini neşesiz, değersiz hissederler ve umutları yoktur. Çok sık olarak bu olumsuz ruh hali endişe ve genel iç huzursuzluğu ile ilişkilidir. Depresyonu olan insanlar aynı zamanda sürüş dürtülerinden muzdariptirler, yani daha fazla çaba göstermeden daha önce yaptıkları basit, günlük işleri bile yapacakları enerjiden yoksundurlar.

 Her üzücü ruh hali bir depresyon değildir. Depresif rahatsızlıktan muzdarip insanlar bir şeyden zevk alamıyorlar ve karar vermekte zorlanıyorlardır. Uzmanlara göre depresyon belirtileri, hastaların duruşlarına göre 13 belirti üzerinden hareket ediyor:

 • Konsantre olmak, ayrıntıları hatırlamak ve karar almakta zorluk çekmek
 • Yorgunluk
 • Suçluluk, değersizlik ve çaresizlik hisleri
 • Karamsarlık ve umutsuzluk
 • Uykusuzluk , sabah erken uyanıklık ya da çok fazla uyumak
 • Sinirli olmak
 • Huzursuzluk
 • Seks de dahil olmak üzere bir zamanlar zevkli olan şeylere ilgi kaybı
 • Aşırı yeme veya iştah kaybı
 • Baş ağrıları, kramplar
 • Tedavide bile iyileşmeyen sindirim sorunları
 • Kalıcı üzücü, endişeli veya “boş” duygular
 • İntihar düşünceleri veya girişimleri

 Depresyon türleri nelerdir? Farklı depresyon türleri vardır ve depresyonun semptomlardan biri olabileceği bazı durumlar vardır. Bunlar şunları içerir:

 Doğum sonrası depresyon: Bazı kadınlar bebeği olduktan sonra depresyon geliştirir; Bu postnatal depresyon olarak bilinir ve konuşma terapileri ve antidepresan ilaçlar ile diğer depresyon tiplerine benzer şekilde tedavi edilir.

 Bipolar bozukluk: Aynı zamanda “manik depresyon” olarak da bilinir, bipolar bozuklukta hem depresyon hem de aşırı yüksek ruh hali (mani) vardır; depresyon belirtileri klinik depresyona benzer, ancak maninin nöbetleri kumar oynamak, para harcamak ve güvenli olmayan seks yapmak gibi zararlı davranışlar içerebilir.

Mevsimsel duygusal bozukluk: “Kış depresyonu” olarak da bilinir. Genellikle kışla ilgili mevsimsel bir yapıya sahip bir depresyon türüdür.

 Gelelim günümüzün depresif hallerine. Grip olmuşuz gibi “depresyondayım” diyebiliyoruz. Oysa depresyon ruhun çöküş halidir. Bu kadar basitleştirmek doğru olmaz. Kalıtsal nedenlerle, çevresel nedenlerle veya sosyal nedenlerle meydana gelebilir. Yalnızlık duygusu, kendini ifade edememe, duyguları biriktirmek…

 Belirtileri her ne kadar hepimizde olduğunu düşünsek de aslında depresyonda değiliz depresif özellikler gösteriyoruzdur.

 Depresif haller hayata fren basar. Aşırı yeme, aşırı uyuma… Aşırılıklara “dur” der. Krizi yönetirken lehimize çevirmek mümküm. Depresif hallerden sonra hayattan daha çok lezzet alabiliriz.

 Öncelikle sinir uçlarının iletimini sağlayan maddeleri düzenlememiz lazım. Seratonin hormonu…(mutluluk hormonu) Ham maddesi proteindir. Düzenli ve yeterli beslenildiğinde salgılanır. İlk olarak yemeklerimizden başalayabiliriz.

 ”Telkin” ruh halimiz için çok önemlidir. “Güldürmeyecektin bu yüzü neden verdin?” “Batsın bu dünya…” “Bana kötü kaderimin bir oyunu mu bu?” Bu şarkılarla sürekli içiçeyiz. Peki bu tür şarkılar ruh halimizi etkilemez mi? Hayatımızdan olumsuz düşünceleri çıkarmalıyız.

Çocuklarda depresyon görülür mü?

 Görülebilir. Hatta satrançta başarısız olan bi çocuk bunu genelleyip hiçbirşey yapamadığını iddiaa edebilir. Depresif ruh hali bulaşıcıdır ve çocuğunuza sizden geçmiş olabilir. Bu durumda alanı daraltıp özele indirgemek gerekir. Çocuğun diğer alanlarda ne kadar başarılı olduğunu ön plana çıkarıp genelleme yapmasını engellemek lazım.

Leave a comment

Your email address will not be published.